حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی

حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی

حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی ؛ یکی از مسائلی که اخیرا برخی از کاربران شیائومی به دنبال آن هستند . به تازگی گزارشاتی از به مشکل خوردن سنسور مجاورتی گوشی های شیائومی به گوش می رسد و بنظر می رسد که در بعضی از گوشی ها بدرستی کار نمی کند . در این پست به صورت کامل به تعمیر سنسور مجاورت شیائومی می پردازیم .

فهرست مطالب

سنسور مجاورت شیائومی چیست ؟

سنسور مجاورتی ( proximity sensor ) یکی از قابلیت ها و آپشن های مفید گوشی های امروزی است . این سنسور به امواج الکترو مغناطیسی حساس بوده و با دریافت و تشخیص این امواج اقدام به روشن یا خاموش کردن صفحه گوشی می کند .

برای مثال ؛ وقتی شما برای گوش دادن به وویس در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و واتساپ ، گوشی خود را روی گوشتان می گذارید ، صفحه گوشی خاموش می شود و یا هنگامی که در حال مکالمه با گوشی هستید هم این اتفاق می افتد . در واقع فلسفه این قابلیت این است که هنگام گوش دادن به وویس یا مکالمه ، تاچ و لمس گوشی کار نکند و ناخواسته چیزی لمس نشود .

سنسور مجاورت شیائومی کجاست ؟

همانطور که مشاهده می کنید این سنسور در بالای صفحه گوشی قرار دارد و به صورت اتوماتیک و دائمی فعال است.

سنسور مجاورت کجاست ؟

تعمیر سنسور مجاورت شیائومی

برای حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی ، ابتدا باید بررسی کنیم که مشکل از کجاست . گاهی وقت ها به علت مسائل جزئی و گاهی مسائل فنی باعث به باگ خوردن سنسور مجاورت و کارایی نادرست آن می شود . اکنون این مشکلات و راه حل آن هارا مورد بررسی قرار می دهیم :

پوشانده شدن سنسور توسط گلس

اولی و بدیهی ترین اتفاقی که ممکن است افتاده باشد و شما به آن توجه نکرده باشید ؛ پوشانده شدن سنسور توسط گلس موبایلتان است . شاید گلسی که خریداری کردید متناسب گوشی شما نیست و این امکان هم وجود دارد که محافظ را متناسب نصب نکرده اید . به هر حال گلس را برداشته و دوباره سنسور را تست کنید .

جمع شدن گرد و غبار در سنسور

گرد و غبار و خاک یک اتفاق معمولی است و مشکل آنچنانی ایجاد نمی کند اما اگر این گرد و غبار زیاد باشد ممکن است باعث مشکلاتی از قبیل : کار نکردن بلندگوی گوشی ، از کار افتادن سنسور مجاورتی ، شارژ نشدن و… می شود که باید گرد و غبار موجود را پاک کرده تا مشکل حل شود .

واضح است که برای رفع این مشکل می بایست اقدام به تمیز سازی سنسور کنید . برای این کار از دستمال های نرم مثل دستمال عینک استفاده کنید . می توانید از مقدار خیلی کمی از الکل هم استفاده کنید . دستمال تر شده را با ظرافت روی سنسور بکشید و آن را تمیز کنید .

استفاده از برنامه های جانبی و کالیبره کردن سنسور

گاها برای رفع باگ های این مدلی ، برنامه هایی طراحی شده اند که هرچند کارایی قطعی و ۱۰۰ درصدی ندارند ، اما می توانند مشکل را تا حدود زیادی حل کنند . شما می توانید برای کالیبره سنسور مجاورت از برنامه زیر استفاده کنید:

نرم افزار Proximity sensor reset

یکی از برنامه ها برای کالیبراسیون سنسور مجاورت شیائومی ، Proximity sensor reset است .این برنامه رابط کاربری ساده ای دارد و به سادگی عمل می کند . باید توجه داشته باشید که این برنامه فقط سعی می‌کند که مشکلات نرم‌افزاری را برطرف یا بازنشانی کند ؛ مشخصا اگر مشکل سنسور سخت‌افزاری باشد ، هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند آن را برطرف کند .

آپدیت رابط کاربری گوشی

ممکن است که این مشکل یکی از باگ های نسخه کنونی رابط کاربری شما باشد . اگر اینگونه باشد شما می توانید با آپدیت کردن MIUI خود به آخرین نسخه ، این باگ را برطرف کنید . با مراجعه به صفحه زیر می توانید مدل گوشی خود را انتخاب کرده و آخرین نسخه رام آن را دانلود و نصب کنید :

دانلود رام های شیائومی

شما میتوانید آخرین رام های منتشر شده برای موبایل خود را دانلود کنید .

شما می توانید با مراجعه به لینک زیر آخرین نسخه رام منتشر شده برای گوشی خود را دریافت کنید .

دانلود رام های شیائومی

بازنشانی گوشی از تنظیمات و راه اندازی مجدد

اگر مشکلتان از ۴ روش قبلی حل نشد به ناچار باید گوشی خود را ریست فکتوری کنید . ممکن است این مشکل نرم افزاری بوده و با ریست کردن گوشی حل شود . با انجام ریست فکتوری ، از لحاظ نرم افزاری ، گوشی شما با گوشی تازه خریداری شده تفاوتی ندارد .

مرحله آخر : مراجعه به تعمیرکار برای رفع مشکل سخت افزاری

اگر با انجام تمام مراحل قبل باز هم مشکل و باگ سنسور مجاورتی برطرف نشد ؛ قطعا سخت افزار آن مشکل داشته و مشکل نرم افزاری نیست . در حقیقت باید بدانید که سنسور مجاورتی ظریف و شکننده بوده و امکان دارد با ضربه ای ساده دچار مشکل شده باشد . برای رفع مشکل سخت افزاری شما باید به تعمیر کار اقدام به تعمیر آن کنید .

غیر فعال سازی سنسور مجاورت شیائومی

چگونه سنسور گوشی شیائومی را فعال کنیم ؟ … در این بخش می خواهیم پاسخ این سوال را بدهیم . همانطور که گفتیم سنسور مجاورت به طور اتوماتیک فعال است ، برای این کار احتیاجی به نرم افزار از کار انداختن سنسور مجاورت نیست و از تنظیمات خود گوشی می توانید اقدام به غیر فعالسازی آن کنید .

برای این کار طبق مراحل زیر پیش بروید :

در این پست به حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی پرداختیم و انواع راه حل های موجود را بررسی کردیم . شما اگر راه حل دیگه ای برای حل این مشکل سراغ دارید می توانید در بخش نظرات با ما و مخاطبان در میان بگذارید …

مطالعه بیشتر