تفاوت نسخه چین و نسخه گلوبال گوشی های شیائومی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
تفاوت نسخه گلوبال و نسخه چین گوشی های شیائومی

فرق نسخه گلوبال با نسخه چین شیائومی چیست ؟ تفاوت نسخه گلوبال و نسخه چین شیاومی در چه چیزی میباشد؟ اگر شما هم قصد خرید گوشی های شیائومی را داشته باشید و در بازار جستجو کرده باشید با پک ها و بسته بندی ها متفاوت روبه رو می شوید ، چینی ها به دلیل بازار داغ کشورشان که دلیلی آن جمعیت بالا و علاقه شدید مردمشان به تکنولوژی و تجربه کار با آن ها را دارند تمام محصولاتی که تولید می کنند یک نسخه بصورت سفارشی برای کشور خود می سازند و نسخه دیگر برای شرکت عرضه در بازار کشور های دیگر ، در ادامه قصد داریم تفاوت نسخه چین و نسخه گلوبال شیائومی را بررسی نماییم ، پس با ما همراه باشید …

کوتاه درباره شرکت شیائومی :

شیائومی یک شرکت بزرگ الکترونیکی می باشد که در راستای محصولات دانش بنیال فعالیت می کند و مرکز توسعه این شرکت در شهر پکن چین می باشد که البته این شرکت شرکت های دیگری به نمایندگی از خود در کشورهای دیگر مانند هند و مالزی احداث کرده است . شیائومی تنها تولید کننده گوشی مبایل نیست محصولات جذابی و جالبی مانند خودکار ، کفش ورزشی ، محصولات امنیتی و هوشمند خانه ، حتی لامپ و ماشین از تولیدات جالب این کمپانی می باشند . این شرکت چینی هم مانند شرکت های دیگر چینی به بازار کشور خود اهمیت فراوانی می دهد و محصولات خود را در دو نسخه اختصاصی کشور چین و نسخه جهانی عرضه می نماید .

گوشی های شیائومی در دو نسخه چین شیائومی و نسخه گلوبال شیائومی عرضه می شوند ، این نسخه ها ممکن از نظر اسمی یا از نظر سیستم داخلی متفاوت باشند که به بررسی آن می پردازیم / همچنین گوشی های شیائومی در دوپک چین شیائومی و پک گلوبال شیائومی عرضه می شوند که از نظر سیستم داخلی و ظاهر تفاوتی ندارند ولی نرم افزار داخل آن ها متفاوت می باشد که در ادامه آن را  بررسی می کنیم 


تفاوت نسخه چین و نسخه گلوبال شیائومی

برخی گوشی های شیائومی در نسخه چین و گلوبال از نظر نام متفاوت بوده برای نمونه گوشی Mi 6X نسخه چین Mi A2 است یا Redmi 6 Pro نسخه مخصوص چین گوشی Mi A2 Lite محسوب می شود. گاهی هم یک نسخه سوم یا چهارم وجود دارد که مخصوص هند و مالزی هستند. همچنین ممکن است این نسخه ها از نظر سخت افزار هم متفاوت باشند ، برای نمونه Redmi Note 5 Pro نسخه مخصوص هند گوشی Redmi Note 5 است که به جای دوربین سلفی ۱۳ مگاپیکسلی، از دوربین ۲۰ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

تفاوت نسخه گلوبال و نسخه چین گوشی های شیائومی

همچنین به عنوان مثال در گوشی های Mi 6X نسخه گلوبال و Mi A2 که نسخه گلوبال آن است در نسخه چین دستگاه به رام رسمی شیائومی با رابط کاربری MIUI مجهز است ولی در نسخه جهانی ” Mi A2  ” دستگاه مبتنی بر اندروید خام یا ” Android One ” می باشد و خبری از رابط کاربری MIUI نیست .
از نظر نرم افزار داخلی هم این دو نسخه متفاوت هستند ، نسخه‌ چین گوشی های شیائومی فاقد فروشگاه Play Store گوگل هستند و برنامه های گوگل ” Gapps ” و در عوض به فروشگاه چینی MI Market مجهز هستند که قطعاً به کار ما ایرانیان نمی‌آید زبان منو و کیبورد نسخه چین هم چینی یا انگلیسی می باشد و زبان فارسی در آن وجود ندارد , ولی در عوض نسخه گلوبال گوشی های شیائومی بصورت پیش فرض برنامه های گوگل را در داخل خود دارا می باشند و تمامی زبان های دنیا از جمله زبان فارسی نیز در داخل آن وجود دارد .

پس اگر خواهان زبان فارسی و فروشگاه Play Store هستید و با برنامه‌ های مزاحم چینی هم نمی‌توانید کنار بیایید، به هیچ عنوان سراغ نسخه چین شیائومی نروید و همواره نسخه گلوبال گوشی‌های شیائومی را تهیه کنید. البته نسخه چین هم برخی مزایای خود را دارد اما در مجموع نسخه گلوبال بهتر است. از مزایای نسخه چین می توان دریافت سریع تر آپدیت ها و رابط کاربری MIUI (در مقابل مدل های دارای برنامه Android One) شاره کرد .


تفاوت پک چین و پک گلوبال شیائومی

در کنار نسخه چین و گلوبال، پک چین و گلوبال شیائومی هم وجود دارد که به توضیح آن می پردازیم.

گوشی های پک چین شیائومی به رام چین مجهز هستند و داخل منو های آن ها پر از برنامه های چینی مزاحم و بدون کاربرد برای سایر کشور ها می باشد ، این گوشی ها فاقد زبان فارسی در منو کیبورد هستند و فقط دارای زبان چینی و انگلیسی هستند ، همچنین در نسخه چین گوشی های شیائومی برنامه های گوگل ” Gapps ” و خود گوگل پلی بصورت پیشفرض وجود ندارد .

اگر از صاحبان گوشی های شیائومی با پک چین هستید با آموزش های زیر میتوانید استفاده کنید :


گوشی های پک گلوبال شیائومی ، این گوشی های به رام گلوبال شیائومی مجهز هستند و در آن ها خبری از برنامه های مزاحم و بی کاربرد چینی نیست ، زبان منو و کیبورد آن ها کاملا فارسی است و برنامه های گوگل به همراه فروشگاه گوگل پلی بصورت پیش فرض موجود می باشد .

در تصویر زیر می توانید تفاوت کارتن گوشی های پک چین و پک گلوبال شیائومی را مشاهده نمایید :

تفاوت پک چین و پک گلوبال شیائومی

تفاوت رام چین با رام گلوبال شیائومی

همانطور که در بالا گفتیم گوشی های پک گلوبال شیائومی همراه با رام گلوبال یا جهانی و گوشی های با پک چین شیائومی همراه با رام چین عرضه می شوند ، رام گلوبال همراه با زبان فارسی در منو و کیبورد می باشد و برنامه های گوگل و استور Google Play بصورت پیشفرض بر روی آن نصب می باشد / در مقابل رام چین فاقد زبان فارسی در منو و کیبورد می باشد و داخل سیستم گوشی پر است از برنامه های چینی بدون کاربرد و تبلیغات آزار دهنده ، همچنین رام چین شیائومی فاقد برنامه های گوگل بصورت پیش فرض میباشند .

مزیت ها و معایب رام گلوبال و رام چین شیائومی

رام گلوبال شیائومی بصورت کاملا فارسی می باشد ، برنامه های گوگل را کاملا دارا می باشد و برای استفاده از گجت های جانبی مانند ساعت و دستبند هوشمند شما مشکلی نخواهید داشت .

رام چین با وجود نداشتن زبان فارسی و برنامه های گوگل محاسنی هم دارد ، از جمله مزیت های رام چین شیائومی سرعت بالاتر ، رام پایدارتر ، باگ کمتر و بروزرسانی های بیشتر می باشد ، در بسیاری از گوشی های شیائومی مانند سری Black Shark که مخصوص بازی هستند دیده شده که گوشی های دارای رام چین سرعت و عملکرد بهتری نسبت گوشی های شیائومی دارای رام گلوبال دارند . اما در هر صورت رام گلوبال برای ما ایرانی ها محاسن بیشتری دارد و خیلی از کاربران نمی توانند با رام چین شیائومی کنار بیایند .

اگر شما هم گوشی با رام چین دارید و قصد تغییر رام چین به گلوبال شیائومی را دارید میتوانید از این آموزش آموزش تعویض رام چین به گلوبال شیائومیاستفاده نمایید .


رام های هند ، اروپا و مالزی شیائومی

شیائومی در نسخه جدید MIUI 11  متاسفانه اقدام به تغییرات جدیدی کرده است که خیلی دلچسب کاربران نبوده ، این تغییرات شامل قسمت های اصلی دستگاه مانند بخش صفحه تماس ها ، دیالر و مخاطبین می باشد که در آبدیت جدید این قسمت ها به سبک اندروید خالص یا اندروید وان تبدیل شده اند و ضبط خودکار تماس نیز حذف شده است که دلچسب خیلی ها نمی باشد ، ولی در عوض در پک های چین ، اروپا ، هند ، مالزی و یا روسیه همان صفحه تماس و مشخصات قدیمی شیائومی به کار رفته است .

تفاوت دیگر پک های دیگر قطعات داخل کارتن گوشی می باشد ، بطور مثال در گوشی Redmi Note 8  داخل تمامی پک ها شارژر معمولی ۲ آمپری می باشد ولی در پک هند شارژر فست ۱۸ واتی قرار دارد .


امیدوارم این آموزش برای دوستان مفید واقع شده باشد …

در صورت داشتن هرگونه سوال حتما زیر همین پست سوال خود را مطرح نمایید

موفق باشید ….


توجه :

این پست بصورت اختصاصی توسط ام آی فلش تهیه و نوشته شده است .

کپی برداری با نام و آدرس ام آی فلش بدون مانع می باشد.


…:: پیشنهاد : اگر به دنیای شیائومی علاقه مند هستید پیج اینستاگرام مارا فالوو کنید ( فالوو کردن ) ::…

مطالعه بیشتر